Visi asmenys, baigę medicinos, akušerijos ir slaugos studijas, yra karo prievolininkai iki 60 metų.
Jei civilis medikas yra įtrauktas į civilinio mobilizacinio personalo rezervą (toliau – CMPR), greičiausiai jis nebus šaukiamas į kariuomenę. Tik iškilus sudėtingoms aplinkybėms, kai konkreti mediko specialybė, žinios ir kompetencija tampa būtinos Lietuvos kariuomenės sklandžiam funkcionavimui, sprendimą dėl šaukimo priims krašto apsaugos ministras ar jo įgaliotas asmuo.
Už mobilizacinių užduočių vykdymą yra atsakingos sveikatos priežiūros įstaigos. Į CMPR įtraukti medikai tampa svarbia grandimi, užtikrinančia šių įstaigų, tarpe jų ir Valstybės veiklos tęstinumą mobilizacijos ar karo atveju. Į šį rezervą įtraukiami ne tik gydytojai ar slaugytojai, bet taip pat ir kiti sveikatos ar kitų sektorių darbuotojai, kurių indėlis būtinas įstaigos ir Valstybės funkcionavimui. Dažnu atveju į rezervą yra rįtraukiami visi asmens sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojai.
Tie asmenys, kurie nėra įtraukiami į CMPR ir nepatenka į karo prievolininko sąvoką, tęs savo įprastines funkcijas tol, kol nebus gauti kiti nurodymai. Remdamasis Lietuvos Respublikos karo padėties įstatymu, savivaldybės administracijos direktorius piliečiams gali pavesti vienkartines užduotis, kurios prisidės prie sveikatos, socialinių ar kitų paslaugų užtikrinimo. Tuo tarpu ginkluotųjų pajėgų nariai gali duoti privalomus nurodymus, reikalingus vykdant karines operacijas.
Net ir ištikus ekstremaliai situacijai, krizei ar konfliktui, sveikatos priežiūros specialistas ir toliau turės teikti gyvybiškai svarbias paslaugas savo kompetencijų ribose, kurios nustatytos Lietuvos medicinos normoje.
Informacija parengta bendradarbiaujant su Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija
Daugiau informacijos: https://sam.lrv.lt/.../pasirengimas-ekstremaliosioms.../
Iškilus papildomiems klausimams, galite parašyti: https://www.jauniejigydytojai.lt/uzduok-klausima