Spausdinti

Oficialu: laikas bus sukiojamas dar bent kelerius metus

Pirmadienis, 2018 Gruodis 10

Žlugo dalies Europos Sąjungos institucijų vadovų ir valstybių, tarp jų ir Lietuvos, puoselėta idėja labai sparčiai įgyvendinti „laiko reformą“ – bendrijos šalys dar bent iki 2021-ųjų dukart per metus sukios laikrodžius pavasarį įvesdamos vasaros laiką ir rudenį jį atšaukdamos.

Kartu neatmetama, kad sezoninio laiko taikymo praktikos išvis nebus atsisakyta arba, atsisakius, prie jos ir vėl netrukus bus sugrįžta. Konsultuosis ir tada apsispręs

Šią savaitę Briuselyje posėdžiavę ES transporto ministrai priėmė oficialų sprendimą nepritarti Europos Komisijos (EK) pasiūlymui itin skubiai, jau kitąmet atsisakyti sezoninio laikrodžių sukiojimo dukart per metus.

„Po diskusijų prieita išvados, kad šiuo klausimu ES valstybėms narėms reikia daugiau laiko konsultacijoms tiek savo valstybių viduje, tiek ir su kaimyninėmis valstybėmis“, – rašoma ES Transporto ministrų tarybos patvirtintoje išvadoje.


Nurodoma, kad tik po tokių „išsamių konsultacijų“ surengimo Taryba galės suformuluoti savo galutinę išvadą, ar tęsti laiko sezoninį kaitaliojimą visos ES mastu, o jeigu netęsti, nuo kada nutraukti šią praktiką.

Konsultacijoms duotas laikas iki 2021 m. pavasario. Tai reiškia, kad bent jau 2019, 2020 ir 2021 m. laikrodžiai bus sezoniškai sukiojami privalomai visoje ES.

ES ministrų taryba neatmeta, kad šių konsultacijų metu dauguma valstybių nuspręs, jog nėra tikslinga atsisakyti nusistovėjusios vasaros laiko įvedimo ir atšaukimo praktikos, nes nebus įrodyta, kad „toks atsisakymas būtų bent kiek naudingas vertinant įtaką ekonomikai“.


Jeigu vis dėlto pavyktų susitarti dėl sezoninio laiko taikymo atšaukimo, 2021-ųjų arba vėlesnių metų pavasarį laikrodžiai visoje ES būtų pasukti vieną valandą į priekį, o rudenį kiekviena bendrijos valstybė turėtų teisę arba grįžti į savo juostinį (vadinamąjį „žiemos“) laiką ir jame apsistoti, arba likti „amžinajame“ vasaros laike.

 Tačiau ir tas sezoninio laiko taikymo atsisakymas nebūtų absoliutus ir priimtas visiems laikams. ES institucijos siūlo tokiu atveju ne vėliau kaip 2026 m. „objektyviai ir visos ES mastu įvertinti“ laikrodžių sukiojimo atsisakymo pliusus ir minusus. Tad jeigu tuomet būtų nuspręsta, kad sezoninio laiko taikymo atsisakymas nėra naudingas, prie laikrodžių sukiojimo dukart per metus praktikos būtų sugrįžta.

 „Būtina daugiau laiko“

Šiemet rugsėjį Jeanas Claude‘as Junckeris, EK pirmininkas, pasiūlė ES sutarti jau kitąmet atsisakyti dar 2001 m. priimtos direktyvos dėl sezoninio laiko. Tačiau šis jo pasiūlymas buvo atmestas kaip nerealistiškas.

Šiuo metu ES pirmininkaujančios Austrijos transporto ministras Norbertas Hoferis pareiškė, kad pasirengti tokiems pokyčiams esą būtinas ne trumpesnis nei 18 mėnesių laikotarpis. Pasak austrų politiko, pusę milijardo žmonių, beveik tris dešimtis valstybių apimanti bendroji rinka reikalauja pakankamo pasiruošimo laikotarpio, nes „laiko reforma“ paliestų nemažai ekonomikos sričių, įskaitant ir geležinkelio bei oro transporto tvarkaraščių kruopščią peržiūrą ir suderinimą. „Jeigu mes pernelyg paskubėsime su sezoniniu laiko kaitaliojimo atsisakymu, tai neigiamai paveiks bendrąją rinką“, – sakė p. Hoferis.

Tik Lietuva ir Suomija faktiškai parėmė p. Junckerio iniciatyvą, pareikšdamos nuomonę, kad galima būtų ir paskubėti su šiuo sprendimu. Tačiau absoliuti dauguma ES valstybių taip nemano ir paragino „racionaliai spręsti šį klausimą“. Maža to, kai kurios ES šalys, pvz., Portugalija ir Graikija, išvis pareiškė nenorinčios atsisakyti sezoninio laiko sukiojimo, nes „šios tvarkos taikymas užtikrina, jog yra efektyviau išnaudojamas šviesusis paros metas“.

Lietuva – viena iš nedaugelio entuziasčių

ES ir dar daugiau kaip šešios dešimtys pasaulio valstybių kasmet paskutinį kovo sekmadienį įveda vasaros laiką, pasukdamos laikrodžius viena valanda į priekį, ir spalio paskutinį sekmadienį jį atšaukia, sukdamos laikrodžius valandą atgal.

Šiemet EK inicijavo gyventojų ir ES valstybių institucijų apklausą, ar nederėtų atsisakyti ilgametės sezoninio laiko taikymo tvarkos. Iš daugiau kaip 5 mln. internetinėje apklausoje dalyvavusių žmonių, absoliuti dauguma kurių yra Vokietijos gyventojai, apie 84% pasisakė už laikrodžių sukiojimo atšaukimą.

Būtent po šios apklausos ir atsirado EK pasiūlymas nutraukti privalomosios direktyvos dėl sezoninio laiko taikymą. Tačiau galutiniam sprendimui šiuo klausimu priimti būtinas pirmiausia visų bendrijos valstybių ministrus vienijančios ES Tarybos, po to – ir Europos Parlamento pritarimas.

Lietuva yra viena iš labai nedaugelio „laiko reformos“ skubaus realizavimo entuziasčių. Susisiekimo ministerija jau paskelbė pradėjusi reprezentatyvią gyventojų apklausą bei specialistų diskusijas, kuriame laike – vasaros ar juostiniame – turėtų likti Lietuva, kai ES atsisakys laikrodžių sukiojimo praktikos.

Šaltinis : https://www.vz.lt 

 

0
0
0
s2smodern
powered by social2s